Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak získat licenci?

29. 1. 2012

V případě že jste přesvědčeni, že Váš pes má o coursing zájem , máte možnost  udělat  dostihovou licenci a zúčaťňovat se oficiálních závodů ať již u nás doma nebo v zahraničí.

A jak na to?  DaC řád ať již národní nebo mezinárodní hovoří o tom, že pes musí prokázat zájem o kůži (střapec) a projevit že nenapadá ostatní psy , má zájem opravdu jen a jen o ulovení návnady.

Národní řád nám říká, že pes ve věku: vipeti a itallští chrtíci 12 měsíců, ostatní 15 měsíců, mohou běhat licenční běhy. To znamená že na řízeném tréninku, kde jsou přítomni dva rozhodčí, pes odběhne tak zvaný solo běh. Vybaven musí být náhubkem a dečkou stejně jako na závod, to jest bez obojku či kšírů.  Pochopitelně návnadu sleduje sám, páníček s ním neběží :-), musí prokázat, že jedinné co ho zajímá, je to co běží před ním - střapec.

Po té by měl splnit dva licenční společné běhy, to jest ve společnosti ještě jednoho psa, je jedno zda je to při řízeném tréninku či při oficielním závodu, zase tam musí být dva rozhodčí. A vybavení stejné jako u solo běhu, jen licence  v závodu mají mít vždy bílou dečku, pokud běží  licenci se sparigpartnerem, tak ten běží bez dečky :-)

Je tam jeden háček, pes může běžet za jeden den jen dva běhy, takže to pro Vás znamená zúčastnit se buď více akcí a nebo požádat pořadatele pokud je závod dvoudenní o možnost plnit licenci v obou dnech. V praxi to znamená, že jeden den  běží pes solo  a druhý den společné běhy, ale nemusí to být pravidlem. 

A kdo jakou licenci může získat?  Slupina FCI X chrti získávají dostihovou licenci ČR,  Vyjmenovaná plemena dle národníh řádu skupiny FCI V taktéž dostihovou licenci. Ostatní psi s PP získají coursingovou licenci  a psi bez PP - kříženci coursingový certifikát.